Jeżeli posiadacie Państwo na strychu lub w piwnicy stary drewniany mebel, nadgryziony zębem czasu to przy odrobinie zaangażowania możecie stać się szczęśliwymi właścicielami bardzo oryginalnego i ciekawego elementu wystroju wnętrza.
Stare drewniane meble są wykonywane bardzo solidnie. Skoro wytrzymały 100 może więcej lat zapewne wytrzymają kolejne 100 jeżeli tylko poświęcimy im trochę pracy. Zawsze macie Państwo dwie drogi odrestaurowania mebla – samodzielnie lub w firmie która profesjonalnie zajmuje się takimi usługami.
Jeżeli chcecie Państwo samodzielnie wykonać renowację i macie podstawową wiedzę z zakresu technik obróbki i konserwacji drewna to ta metoda będzie najtańsza i dająca wiele satysfakcji. Pamiętać jednak należy, że nie wszystkie stare meble da się odnowić samodzielnie. Wszelkie meble fornirowane, lakierowane na wysoki połysk, ze zdobieniami i intarsjami lub inkrustacjami to wyższa szkoła i taką pracę lepiej powierzyć fachowcom.
Samodzielne odnawianie należy zacząć od weryfikacji czy mebel nie został zniszczony przez szkodniki i czy jego uszkodzenia nie wymagają wymiany większych fragmentów. Jeżeli odnowienie ma polegać na wyczyszczeniu i zakonserwowaniu należy uzbroić się w odpowiedniej gradacji papier ścierny, narzędzia do szlifowania (najlepiej ręcznego) i odpowiednie środki do konserwacji drewna.
Dlaczego lepiej oczyszczać stary drewniany mebel ręcznie? Maszynowe szlifowanie wiąże się z ryzykiem spowodowania większych wgłębień przy nieumiejętnym prowadzeniu maszyny. Ręczne oczyszczanie jest pracochłonne ale daje lepsze efekty. Z kolei konserwując i przywracając wygląd do pierwotnego wyglądu należy stosować naprawdę dobre środki i postępować zgodnie z zaleceniami ich producenta.
Po odrestaurowaniu meble warto dobrze pielęgnować przy użyciu odpowiednich środków. Odnowiony stary mebel będzie ozdobą każdego wnętrza.